Blog

Siber tehditler karşısında nasıl farkındalık kazanabilirsiniz?

Teknolojinin hayatın hemen hemen her alanına entegre olmasıyla birlikte siber güvenlik de önemli konulardan biri haline gelmiştir. Elektronik cihazlardan yararlanan bireysel kullanıcılar ve kurumlar kapsamlı bir siber farkındalık programından destek alarak bu alanda bilinç kazanabilirler. Kurumsal anlamda verilen eğitimler, yoğunlaştırılmış ve zengin içeriklerle siber güvenliğin etkili bir şekilde sağlanmasına yardımcı olabilir.

Siber Güvenlik Farkındalık Eğitiminin Hedef Kitlesi

Veri güvenliği ve paylaşımının gün geçtikçe kritik hale geldiği kurumsal çalışmalarda siber güvenlik konusunda yetkinlik kazanmak son derece önemlidir. Bu açıdan farklı sektörlerdeki çalışanların siber güvenlik konusunda farkındalık kazanmasını amaçlayan eğitim programları geliştirilir.

Peki kimler siber güvenlik farkındalık eğitimlerinden fayda sağlar?

 • Bilgi teknolojileri alanında çalışan ve en güncel siber saldırılara karşı etkili ağ güvenliği çözümleri sunmak isteyen çalışanlar
 • Kurumların üst düzey personelleri ya da doğrudan müşterilerle çalışan görevliler
 • Elektronik cihaz kullanan ya da internet bağlantısı temelli cihazlar ile çalışan kişiler
 • İnternet güvenliği ya da mobil cihaz güvenliği alanında çalışanlar
 • Müşterilerin gizli bilgilerinin ya da kişisel verilerinin yönetiminden sorumlu küçük ve büyük işletme personelleri
 • Gizli verileri yöneten, depolayan, kullanan ve işleyen farklı sektörler

Siber Güvenlik Bilinci Nasıl Sağlanır?

Siber güvenlik eğitimleri katılımcıların siber güvenlik konusundaki bilgi düzeylerine ve çalışma alanlarına göre uyarlanabilir. Buna bağlı olarak ders içerikleri genişletilebilir ya da daha temel düzeyde sunulabilir. Katılımcıların görev ve siber güvenlik bilgileri doğrultusunda geri bildirimler alınarak en verimli eğitim programı oluşturulabilir. Bu bağlamda temiz masa, temiz ekran, veri güvenliği ve mail güvenliği gibi konular hakkında gerekli bilgiler katılımcılarla paylaşılır. Canlı dersler ve çevrimiçi materyallerle desteklenen eğitimler, siber güvenlik bilincinin oluşturulmasına önemli katkılar sağlar.

Bilgi Güvenliği Farkındalık Eğitimlerinin Avantajları

 • Bilgi güvenliği farkındalık eğitimleri siber tehditler ile mücadelede kurumların yapabileceği en kritik siber güvenlik yatırımlarının başında gelir. Eğitim sonunda tüm çalışanlar şirketin güvenlik ve siber güvenlik çözümleri konusunda ayrılmaz bir zincirin halkaları olduğunu fark eder.
 • Kurumsal bazda verilen siber güvenlik farkındalık eğitimi her kurumun çalışma prosedürüne, ilkelerine ve maruz kalabileceği siber güvenlik tehditlerine göre kişiselleştirilir. Bu bağlamda bilgi güvenliği yönetim sistemine ilişkin (BGYS) standart ve prosedürler hakkında kapsamlı içerikler sunulur.
 • Farkındalık eğitimleri, siber güvenlik konusunun yönetici kadrodan resepsiyoniste kadar tüm çalışanlara sunulur. Çalışanlar siber güvenlik alanındaki bilgi düzeylerine göre e-posta güvenliği gibi temel konulardan daha kapsamlı içeriklere kadar eğitim alabilirler. Bu eğitim aracılığıyla kurumların siber güvenlik konusundaki risklere daha az maruz kalması sağlanmaktadır.
 • Kurumsal siber güvenlik eğitimlerinde aktarılan bilgiler en güncel teknolojilerin temellerini, bunların güvenlik açısından önemini ve ileri seviye kavramları tanımanıza yardımcı olur. Oltalama (phishing) saldırıları gibi günümüz siber güvenlik dünyasında sık karşılaşılan risklere karşı etkili önlemler alabilirsiniz.
 • Siber güvenlik farkındalık eğitimlerinde güncel vaka örnekleri paylaşılarak gerçek hayatta karşılaşabileceğiniz olası saldırılarla ilgili bilgi aktarılır. Farkındalık eğitimi alan işletme ve kurum personellerinin farklı tehditler hakkında bilinçlendirilmesi sağlanır.
 • Dosya paylaşımı güvenliği konusunda farkındalık kazanmak kurumsal verilerin korunmasında büyük önem taşır. Bu bilincin oluşmasında önemli rol oynayan siber güvenlik farkındalık eğitimleri sayesinde, kurumsal yaşamda sıklıkla yararlanılan dosya paylaşımı uygulamalarının güvenli kullanımı hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • Günümüz teknolojisinde olmazsa olmazlardan biri olan kablosuz ağlarda güvenlik konusunda en güncel ipuçlarına ulaşabilirsiniz. Parola güvenliğini sağlama stratejilerinden yararlanarak kişisel ve kurumsal bilgilerinizi siber saldırılardan koruyabilirsiniz.

“Siber Güvenlik Farkındalık Eğitimleri” sayesinde zararlı uygulamalar ve olası tehditler hakkında farkındalık kazanıp, bu uygulamaların en güncel versiyonlarını yakından tanıyabilirsiniz. Böylelikle, dijital dünyada sayıları gittikçe artan olası risk ve siber saldırılara karşı önlemler alabilirsiniz.

Onicorn’un siber güvenlik alanında uzman kadrosu tarafından verilen farkındalık eğitimi ile personelinizin bu konuda deneyim kazanmasını sağlayabilirsiniz. Siber güvenlik alanında ihtiyacınıza en uygun paketi seçmek ve farklı departmanlar ve görevler için uyarlanabilen ders programı ile kurumunuzun siber güvenlik ihtiyaçlarını destekleyen en güncel eğitim içeriklerine ulaşmak için tıklayın.

Author

admin

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir