Blog

İK süreçleri yinelenen hacimli görevlerle doludur. İK’da RPA’dan faydalanarak, bu yinelenen görevler otomatikleştirebilir; verimlilik artışı ve daha düşük işletme maliyetleri elde edebilirsiniz. Ayrıca, manuel olarak yapılan işlemlerin birçoğunu otomatikleştirerek, İK’daki personelin daha değerli ve stratejik işlere odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

RPA; bordro ve tazminat, izin yönetimi, zaman çizelgesi yönetimi vb. zaman alan işlem faaliyetlerini destekleyerek İK süreçlerini daha basit hale getirme potansiyeline sahiptir. RPA yazılımı ve araçları İK personelinin yeteneklerini artıran ‘sanal bir iş gücüdür’.

RPA İNSAN KAYNAKLARI SEKTÖRÜ UYGULAMALARI

RPA’dan en fazla yararlanan iş operasyon alanlarından biri de İK’dır.

Robotik süreç operasyonunu kullanan en yaygın İK işlevleri:

  • İşe alma ve işten çıkarma, gider ve geri ödeme süreci, izin, veri girişi ve diğer birçok yinelenen süreci otomatikleştirir.
  • Uygun adayların özgeçmiş taramasını insan emeği olmadan gerçekleştir
  • Geri bildirim, mülakat ve red için aday bildirimlerini işler.
  • Birleşme ve devralmalarda yeniden yapılandırmaya gerek kalmadan farklı sistemler arasında köprü kurar.
  • Herhangi bir insan müdahalesine gerek kalmadan çalışanların verileri güncelle
  • Bordro hesaplama ve kesintileri daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.
  • Bireysel özelliklere bağlı olarak öğrenme ve eğitim fırsatlarını özelleştir.

RPA İK SÜREÇLERİNİ NASIL DEĞİŞTİRDİ?

Forrester tarafından 100 tane sektör lideri ile yapılan bir araştırmada, RPA’nın İK süreçlerindeki etkilerine de değinilmiş.

Şimdi sektördeki İK liderlerinin değerlendirmelerinden iki tanesine bakarak, RPA’nın endüstrideki İK süreçlerini nasıl değiştirdiğini anlamaya çalışalım.

Bir finansal hizmetler firmasının İK başkan yardımcısı: “RPA’yı şirketin tüm departmanlarına dağıtmak istiyoruz, ancak şu anda İK ve finans gibi birkaç işleve odaklanıyoruz. İK’da RPA kullanımı sayesinde, adaylarımız (mülakat yaptığımız kişiler) için olağanüstü deneyimler yaratıyoruz. Süreçleri otomatikleştirmek, yüz yüze daha fazla zaman geçirmemizi sağlıyor. ”

Bir perakende firmasının İK stratejisi direktörü: “Daha mutlu çalışanlar, daha iyi hizmet alan müşteriler demektir. Fakat çalışanlarınız rutin işlere odaklanmışsa,

müşteriler için 3/10 çaba harcarlar. Çalışanı bu açıdan güçlendirmek, daha değerli işlere odaklanmalarını sağlamak demektir. “

RPA’DA İK’NIN GELECEĞİ

2017 Deloitte Global Human CapitalTrends araştırmasına göre, küresel İK firmalarındaki yöneticilerin neredeyse %50’si, RPA’nınİK ve genel iş süreçleri için %10-20 tasarruf sağlayacağını düşünüyor.40 ülkede 10.000’den fazla İK liderinin katıldığı “Rewriting the rules for the digital age” başlıklı ankette, İK süreçlerini otomatik hale getirmenin önemi vurgulanmış. Sonuç olarak birçok İK departmanı, çalışma şeklini değiştirmek için radikal bir değişime odaklanmış durumda.

Robotik süreç otomasyonunu benimseyen birçok lider firma, RPA’nın maliyetleri nasıl azaltabileceği, verimliliği ve İK sürecinin kalitesini nasıl artırabileceğini anlamış durumda. Bu da gelecekte birçok firmanın İK süreçlerinde lider firmalar gibi RPA’dan yararlanacağı anlamına gelir.

 İK süreçlerinde RPA’dan faydalanarak şimdi de gelecekte de; maliyetleri düşürmek, zamandan tasarruf etmek, çalışanları yinelenebilir görevlerden kurtarmak ve üretkenliği artırmak gibi birçok fayda görebilirsiniz.

Robotik süreç otomasyonu (RPA) işe alım süreçlerinde de yüksek hacimli ve tekrarlanan görevleri de önemli ölçüde üstlenebilir. Bu sayede rutin işlemlerle geçireceğiniz sürede adaylara odaklanabilirsiniz.

ONİCORN SİZE İK SÜREÇLERİNDE NASIL YARDIMCI OLABİLİR?

RPA’yı İK süreçlerine dahil etmek büyük bir zorluk olabilir. Geçişin sorunsuz olduğundan emin olmak için deneyimli bir ekip ile çalışmak çok önemlidir. Onicorn RPA hizmet ve çözümleri, sizi karşılaştığınız bu zorluklarda destekler ve geçişinizi kolaylaştırır.

Bizim işimiz, işinizde RPA’nın uyguladığımızdan emin olmak değil, bu sürece aynı zamanda çalışanlarınızın da hazır olduğuna emin olmaktır.

Siz de İK süreçlerinizi otomatikleştirmek ve bu sayede çalışanlarının performansını artırırken, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlamak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçin, işinizi RPA ile nasıl dönüştürebileceğimizi planlayalım.

Author

admin

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir