Blog

Uçtan uca tüm finansal süreçleri otomatikleştirme gibi tipik bir dijital dönüşüm senaryosunda, işlemlerin çoğu otomatikleştirilebilir görevlerden oluşur. Durum böyleyken hangi işletme yinelenebilir süreçleri tekrarlayıp hem zamandan hem maliyetten zarar etmek istesin ki? Bu soruya kimsenin olumsuz cevap veremeyeceği aşikar. Fakat hala RPA’nın ne işe yarayacağını tam olarak anlamadıysanız, aşağıda finans ve muhasebe alanında en çok kullanılan RPA örneklerine göz atabilirsiniz:

 1. Birçok şirketin e-faturalandırmayı kolaylaştıran fatura portalları vardır, ancak yeni tedarikçilerle çalışmak hala manuel bir süreçtir. Kredi puanları, vergi verileri vb. hakkında eksiksiz bir raporla yeni tedarikçileri sisteme hatasız bir şekilde dahil edebilirsiniz.
 2. Kuruluşlar genellikle iyi bir entegrasyonu olmayan portallar aracılığıyla tedarikçilerle çalışır. Giriş, çıkışları yapmak ve verileri kopyalayıp yapıştırmak için bir personel tahsis etmek yerine, tüm portallarınıza bağlanmak için bir RPA robotundan faydalanabilirsiniz. RPA robotları önceden belirlenmiş zamanlarda veya tanımlanmış bir iş akışının parçası olarak otomatik olarak bilgi toplar veya bu bilgileri göndermenizi sağlar.
 3. Belirli bir ürünü dalgalanan fiyatlarla tedarik etmek için bir dizi tedarikçi ile çalışıyorsanız, değişiklikleri bir robotla otomatik olarak izleyin ve en iyi fiyatlandırmayı bulun. Robotlar, katalog fiyatlandırmasını çıkarmak için web koduna bile gizlenebilir.
 4. Tedarikçilerinizin karşılaştırıldıklarından emin olmak için periyodik olarak onları incelemek oldukça manuel bir görevdir. Bir robotu bu sürece dahil ederseniz,size her seferinde zamanında tam bir rapor sunacaktır.
 5. Bazı faturalarda, sözleşme şartlarına uygunluğu sağlamak için satıcı sözleşme verilerinin doğrulanması gerekir. Bazı kuruluşlar zaten bu işlevi otomatikleştirmiştir, ancak otomatik değilse, bir robotla bu boşluğu doldurabilirsiniz.
 6. Bir müşteri teklifi hazırlarken, tedarikçilerinizin fiyatlarını karşılaştırmak genellikle zaman açısından hassas bir manuel işlemdir. Bir robot bu verileri toplar ve rekor sürede size teslim eder.
 7. Bir robot otomatik olarak fiyat kontrolü yapabilir ve mevcut fiyatı müşteri siparişine göre doğrulayabilir.
 8. Teslimat notları, siparişleri doğrulamak için satın alma siparişleriyle mutabık kılınmıştır. Bir robot, eşleşen tüm siparişleri kontrol edip onaylayabilir ve yalnızca bir istisna olduğunda bir çalışanı bilgilendirebilir.
 9. Ödeme döngüsündeki tedarikçilerde olduğu gibi, yeni müşterilerin de verileri periyodik olarak onaylanmalı ve güncellenmelidir.
 10. Mali kapanış ve raporlama süreci, yardımcı programların kapatılmasından mali başvuruların oluşturulmasına ve sunulmasına kadar birçok sistemi, departmanı ve bireyi içeren tüm görevleri ve süreçleri kapsar. İşlem, Excel gibi kaynaklardan veri almayı gerektirir.
 11. Tüm işletme, departman ve bölümler, mutabakat gerektiren işlemleri kaydeder. Bir robot ise işlemleri toplayıp birleştirebilir ve ERP’nizeyönlendirir.
 12. Finansal ve operasyonel performansı bir araya getirmek ve analiz yapmak iş açısından kritik bir işlevdir, ancak bu bilgilerin zamanında toplanması, işlenmesi ve sunulması çoğu zaman iş süreçleri açısından kritiktir. Bir robot bu işi üstlenerek sadece veri toplayan çalışanların zamana duyarlı yükünü hafifletmekle kalmayacak, aynı zamanda işletmeye ilişkin bilgi edinmek için bilgiye ihtiyaç duyan yöneticilere de fayda sağlayacaktır.

Siz de finans ve muhasebe süreçlerinizde Robotik Süreş Otomasyonu‘ndan yararlanarak;çalışan verimliliğini artırmak, zaman ve maliyetten tasarruf sağlamak için Onicorn hizmet ve çözümleriyle tanışın.

Hemen bizimle iletişime geçin, finans ve muhasebe süreçlerinizi RPA ile nasıl dönüştürebileceğimizi planlayalım.

Author

admin

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir