Blog

Dünya genelinde yaşanan Covid-19 salgını, ayakta kalmaya çalışan şirketlerin ve kuruluşların hızlı aksiyonlar alarak teknolojik dönüşümlere ayak uydurmasını zorunlu kıldı. İşletmeler, çok kısa süreler içerisinde teknolojik ihtiyaçlarını belirleyerek çözüm yolları geliştirmeye başladı. Microsoft’un CEO’su Nadella, pandemi sürecini şu sözlerle ifade etti: “ Pandemi süreciyle birlikte iki yıllık bir dönüşümün, iki ay içerisinde gerçekleştiğini gördük.”

Yaşanan bu dijital dönüşümle birlikte uzaktan çalışma, uzaktan eğitim, bulut altyapıları ve güvenliği gibi kavramlar gündem olmaya başladı. Ancak bu dijitalleşmenin gerisinde kalan ya da yetişmekte bir hayli güçlük çeken firmalar ise teknoloji firmalarından destek almaya başladı. Covid-19 teknolojiyi yakından etkilerken; bu pandeminin bize bırakacağı izlerin ve teknolojik gelişmelerin neler olacağını beraber inceleyelim.

Teknoloji Danışmanlığı İş Stratejilerini Geliştirmek

Şirketlerin teknoloji geleceğini yardımcı olan teknolojik danışmanlık hizmetleri, pandemi süreciyle birlikte bir kez daha önem kazandı. Henüz yeterli donanıma sahip olmayan işletmeler, dönemi en az hasarla kapatabilecekleri stratejiler için danışmanlık hizmetleri almakta. Bu sayede kurumlar, yeni teknolojilere adapte olabilmeyi ve yol haritalarını geliştirebilmeyi öğrendi. BT departmanının ve dolaylı olarak şirketin gelişimine katkı sunan bu danışmanlık hizmetleri, pandemi ile hayatımıza girmese de bu süreçle birlikte önemini katladı. Teknoloji danışmanlığına olan yatırımlar ve talepler arttıkça Türkiye’nin bilişim kaynaklarının da gelişeceği aşikar.

Yazılım Geliştirme Çözümleri

Pandemi ile birlikte dijitale  dönen sistemler; eğitimden alışverişe birçok alana etki etti. Bu da sistemlerin güçlü altyapı ve konfigürasyonlara olan ihtiyacını ortaya çıkardı. Devletin eğitim kanallarından, önemli bir pazar ağına sahip olan e-ticaret sitelerine kadar; trafiği oldukça yoğun olan sistemler yazılımlarını geliştirme kararı aldı. Bu dönemde online olarak hizmet vermeye karar veren kuruluşlar; e-ticaret fikirleri geliştirmeye, mobil uygulamalar sunmaya ve sistem yönetimlerini geliştirmeye başladı. Böylece yazılımlarını geliştiren şirketler daha çok kişiye daha hızlı ulaşabilmeye başlamışken; dönüşüm oranlarını da artırdı.

Robotik Süreç Otomasyonu’na Artan Talep

Yaşanan dijital dönüşüm, dijital asistanların da varlığını gerekli kıldı. Çağrı merkezi süreçlerinden, sağlık sektörüne kadar her türlü çalışma alanına kolayca entegre olabilen Robotik Süreç Otomasyonu ile birlikte kurumlar iş yükünü azaltabilmeyi başardı. Özellikle sağlık sektöründeki bu hızlı değişim, çalışanların daha rahatlamasına ve sürecin de daha kolay idare edebilmesine olanak sağladı. RPA ihtiyacı, salgınla birlikte önem kazanan diğer sektörleri incelemek için COVİD-19 ‘DAN SONRA RPA İHTİYACININ ORTAYA ÇIKTIĞI SEKTÖRLER başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Kanal Geliştirme ve Akreditasyon Ortaklığı

Ürünlerin satış stratejilerini ve satış kanallarını gelişimine olanak tanıyan kanal geliştirme ve akreditasyon ortaklığıyla , işletmeler bu süreçte dönüşümlerini artırmaya başardı. Nasıl mı? Pandemi süreciyle artan e-ticaret satışlarına sunulan desteklerle markalar, müşteri ihtiyaçlarına ve beklentilerine uygun stratejileri geliştirmeyi başarabiliyor. İşletme verilerinin analizi ve raporlarıyla elde edilen bu sonuçlar; müşteri portföyünü geliştirirken dünya pazarlarının da  kapılarını aralıyor.

Siz de alanında 20 senelik bilgi birikimine sahip uzman kadrosuyla hizmet sunan Onicorn ile tanışın. İşletmenize değer katacak çözüm yollarını birlikte tasarlayalım.

Hemen bizimle iletişime geçin, iş süreçlerinizi RPA ile nasıl dönüştürebileceğimizi planlayalım.

Author

admin

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir