Blog

Büyük Veri Nedir? Neden Büyük Veriye İhtiyaç Duyuldu? Büyük Veri Hangi Sorunlara Cevap Üretmiştir?

Birçok farklı kaynaktan elde ettiğimiz bilgilere göre, insanlık her dönemde bilgiyi bir şekilde saklama ihtiyacı ile karşı karşıya kalmıştır. Bununla birlikte bilginin hem saklanması hem de aktarılması için çeşitli yol ve yöntemler geliştirmeyi başarmıştır. Örneğin, milattan önce bir dönemde bir köyün nüfus rakamlarının taş plaklara oyularak saklandığı rivayetleri mevcuttur. Topluluğun nüfus artışı, buna bağlı yönetim planlaması ve alacağı aksiyonlar için düzenli bir sayım ve elde edilen bilgiyi saklama ihtiyacı günümüze kadar ulaşmıştır. Günümüze geldiğimizde ise her geçen yıl, bir önceki yıla oranla katlayarak elde edilen veriler, hacmini ve çeşitliliğini artırarak mevcudiyetini devam ettirmektedir.

Bu bağlamda analog ortamın süratle dijital ortama taşınması ve bu sorunların dijital olarak çözüm bulması, üretilen veri boyutunu sürekli artırmaktadır. Özellikle veri çeşitliliği bu dağınıklık içinde önem arz etmektedir. Birbirinden farklı zaman ve teknolojilerde saklanmış olan verilerden anlamlı çözümler elde etme çabası, büyük veri açısından önemli bir dönüm noktası olmuştur. Üretilen ve saklanan bu verilerin ilişkisel veya ilişkisel olmayan saklanma koşulları ile birlikte hazır hale getirilip, anlamlı bir sonuç çıkarmak için böyle bir ekosisteme ihtiyaç duyulmuştur.

Veri üretilen ve saklanan her kurum ve kuruluş için büyük veri ekosistemi kurmak mümkündür. Çünkü saklanan bu veri yığınlarına doğru soruyu sorarak otomatize edilmiş problem çözümleri elde etmek mümkün. Örneğin, market satışlarını artırmak için büyük veriden faydalanabilirsiniz: Bir süpermarketteki müşterilerin reyonlar arasındaki hareketini ortaya koyan ısı haritasını inceleyip, ürünleri bu sonuca göre düzenlemek satış oranını artırabilir. Ayrıca endüstriyel üretim gerçekleştiren bir firmanın üretim bileşenlerinin arıza verilerini inceleyen bir büyük veri çözümü ile bakım planı arıza oluşmadan tekrar planlanabilmektedir. Büyük veri sayesinde özellikle sosyal medyada her an üretilen devasa verinin işlenerek kullanıcı davranışları analiz edilebilmekte, buna uygun yönlendirme ve satış stratejileri oluşturulmaktadır. Bunlar ve daha nice örnekten anlayacağımız üzere, büyük veri, çeşitli zaman ve dönemlerde üretilmiş her bir verinin otomatize edilerek uygun soru ve ekosistemle aksiyonlar alarak çözüm üretmemizi sağlayan bir gerekliliktir.

Yapay zekâ teknolojisinin de devreye girmesi ile her türlü verinin incelenmesi ve işlenmesi yoluyla daha akıllı ve otomatize edilmiş dijital çözümler üretmek mümkün. Küresel aktörler veri dünyasının önemini “Günümüzün yeni petrolü veridir” diyerek özetliyorlar. Verinin muazzam bir değere sahip olduğu günümüz dünyasında ortaya çıkan bu fırsat sayesinde faydalı pek çok çözüm üretilebilir.

Onicorn’un sektörde sahip olduğu know-how ile ekibinizin bir parçası haline gelerek sunduğu destek hizmetleri hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Author

admin

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir